BIBLIOTEKA CZYNNA W GODZINACH
PONIEDZIAŁEK
8.00-15.30
WTOREK
8.30-15.30
ŚRODA
8.30-14.00
CZWARTEK – PIĄTEK
8.00-15.00
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z DOKUMENTAMI:
Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych
Drogi Rodzicu przeczytaj!
Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.
- Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. ________________________________________________________________
„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem"
Kornel Makuszyński
CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KSIĄŻKI
1. W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książkę świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo – wschodniej Bułgarii.
2. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy.
3. Pierwsza najstarsza gazeta świata ukazała się 400 lat temu – w 1609 r. w Strasburgu. Wydawcą był niemiecki drukarz i księgarz Johann Carolus. Nosiła nazwę „Relation”.
4. Jedna, drukowana w średniowieczu książka kosztowała tyle, że z powodzeniem można było kupić za nią kilka wsi.
5. W Piotrowicach w willi Zygmunta Szkocnego znajduje się Muzeum Najmniejszej Książki Świata. Zygmunt Szkocny ur. w 1911 roku i był architektem. Pierwszym dziełem pana Szkocnego była książeczka o wymiarach 15 x 20 mm, poświęcona historii III powstania śląskiego opisanego w 15280 literach. Kolejne dzieła były coraz mniejsze. Do wybuchu wojny wykonał 12 miniaturowych książeczek. Wszystkie miniatury są pisane ręcznie, piórkiem technicznym na papierze welurowym lub kancelaryjnym i oprawione zgodnie z regułami sztuki introligatorskiej w cielęcą skórę. Takie zajęcie wymaga niezwykłej cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim zdolności. Autor najmniejszych książek świata otrzymał certyfikat Guinnessa przyznany w 1994 roku.
6. Pierwsza polska gazeta „Merkuryusz Polski Ordynaryiny” została wydana w 1661 r. w Krakowie. Ukazywała się 1-2 razy w tygodniu w nakładzie 100-200 egz., w objętości 8-12 stron.
7. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…
8. Do wyprodukowania 100 kartek książki potrzeba od 2 do 3 drzew.
9. W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50-stronicowy album "Ilustrowana historia Sarawaku" ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc. Album trafił na aukcję, a dochód z jego sprzedaży był przeznaczony na cele dobroczynne.
10. Najdroższa książka świata to "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) autorstwa Johna Jamesa Audubona. Sprzedano ją za 8 802 500 dolarów.
11. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
12. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
13. Największa polska biblioteka
Bibliotekę Narodową utworzono w 1930 roku (organizowano od 1919), jej tradycje sięgają jednak jeszcze XVIII wieku, kiedy powstała pierwsza w Polsce duża biblioteka publiczna - Biblioteka Załuskich. Obecnie księgozbiór liczy około 7 mln jednostek, wśród których znajduje się kilka milionów jednostek zbiorów specjalnych. Wśród zbiorów jest m.in. ponad 160 tys. woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, około 25 tys. jednostek rękopiśmienniczych (w tym 6.645 rękopisów muzycznych), ponad 160 tys. druków muzycznych, prawie 400 tys. rycin, fotografii i innych dokumentów ikonograficznych, około 80 tys. atlasów i map, 1,7 mln jednostek dokumentów życia społecznego oraz ponad 2 mln książek i 700 tys. woluminów czasopism XIX i XX-wiecznych.
14. Najdłuższa książka świata to "Tu-sza-czi-czeng". To chiński słownik, który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.
15. W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać zapach danej potrawy, wystarczy tylko potrzeć dłonią konkretną stronę.
16. Najgrubsza książka na świecie
Książka, w której zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie, została wpisana do księgi Guinnessa. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki.
17. Książka najmłodszego pisarza świata - Dorothy Straight została wydana, kiedy autorka miała 4 lata!
18. Trylogia "Władca pierścieni" została napisana na maszynie, ale tylko przy pomocy dwóch palców.
19. Najdroższa, polska książka to "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1566 roku. Jej drugie wydanie kosztowało 103 tys. złotych.
20. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.
21. Największa ilość powieści wyszła spod pióra Polaka - Józefa Ignacego Kraszewskiego. Napisał ich ponad 600.
22. Strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, przecinki natomiast pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku.
23. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można to zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek.
24. Najwięcej książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Jest ich tam ponad 113 milionów.
25. Gigantyczny atlas pt. Ziemia - mierzy 1,8 m na 2,75 i kosztuje 100 tysięcy dolarów.
Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach. Sprzedane zostały już dwa egzemplarze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Chcąc przewrócić stronę w atlasie, trzeba to zrobić obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.
KSIĄŻKOWE POGOTOWIE
ZOSTAŃ W DOMU – CZYTAJ KSIĄŻKI !
- http://www.chmuraczytania.pl/
PORADNIK DLA RODZICÓW – POLECANE KSIĄŻKI
- http://www.ibby.pl/?p=6086 - lista książek
MISTRZ KALIGRAFII
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KALIGRAFII DLA UCZNIÓW KLAS I-III O TYTUŁ „MISTRZA KALIGRAFII”
KLASY I
tytuł Mistrza Kaligrafii otrzymała Natalia B. z klasy 1e
tytuł Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Zuzanna J. z klasy 1b
tytuł II Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Joanna K. z klasy 1eKLASY II
tytuł Mistrza Kaligrafii otrzymała Milena P. z klasy 2a
tytuł Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Zuzanna S. z klasy 2a
tytuł II Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Gabriela I. z klasy 2bKLASY III
tytuł Mistrza Kaligrafii otrzymał Tomasz B. z klasy 3c
tytuł Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Oliwia O. z klasy 3a
tytuł II Wicemistrza Kaligrafii otrzymała Zuzanna K. z klasy 3c
Gratulujemy!!!
Wyniki konkursu bibliotecznego
pt. ,,Portret mojego ulubionego
bohatera literackiego w ozdobnej ramce”
Prace nagrodzone:
I miejsce: Mikołaj z IF
II miejsce: Alicja z IC i Wiktoria z IE
III miejsce: Zuzanna z IB
GRATULUJEMY:)
Dzień Opowiadania Bajek
W 2022 roku Dzień Opowiadania Bajek
przypada na 26 lutego (sobota).
Twórcą bajek typowo dla dzieci był Hans Christian Andersen.
Pierwsze bajki opublikował w 1829 roku. Duńczykowi zawdzięczamy np. Małą Syrenkę czy Księżniczkę na ziarnku grochu.
Jego opowieści są pozytywne i bezpieczne dla najmłodszych.
Bajki opowiadano kiedyś przy ogniskach i często miały w sobie ziarenko prawdy. Tak jest z opowieścią o Śnieżce i 7 krasnoludkach. Za Śnieżkę uważa się córkę jednej z bogatych niemieckich rodzin, która była właścicielami kopalni. Ze względu na ich rozmiar do pracy często zatrudniano karłów albo dzieci.
Dopiero w średniowieczu w bajkach zaczęły się pojawiać wróżki, elfy czy gnomy.
Dzieci, którym rodzice czytają, łatwiej pokonują lęki i słabości, łatwiej pojmują swoje uczucia, lepiej rozumieją świat i jego problemy.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Przypada 21 lutego i został ustanowiony po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. Został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace (albo – jeśli wolicie dawniejszą wersję – w Dakce), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
CZYTELNICTWO
ZESTAWIENIE PÓŁROCZNE W ROKU SZKOLNYM 2021/22
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
I a
23
II a
70
III a
49
IV a
26
I b
44
II b
62
III b
20
IV b
82
I c
50
II c
52
III c
22
IV c
58
I d
23
II d
79
III d
14
IV d
26
I e
24
II e
125
III e
47
IV e
25
I f
45
II f
21
III f
82
IV f
18
III g
22
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
KLASA
ILOŚĆ PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK
V a
9
VI a
31
VII a
4
VIII a
24
V b
13
VI b
46
VII b
13
VIII b
17
V c
24
VI c
18
VII c
11
VIII c
21
V d
22
VII d
17
VIII d
19
V e
6
VII e
7
VIII e
38
V f
13
VII f
18
VIII f
6
VII g
9
VIII g
8
VII h
43
VII h
11
VII i
9
„Mała książka – wielki człowiek”
Ogólnopolska kampania
Darmowe książki dla pierwszoklasistów
Od trzech lat Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obdarowuje najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkowymi Wyprawkami Czytelniczymi.
Każdy uczeń pierwszej klasy z naszej szkoły otrzymał w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany od 2017 roku przez Instytut Książki. Akcji towarzyszy, zakrojona na szeroką skalę, kampania informacyjna w mediach tradycyjnych i internecie. Ambasadorami tegorocznej kampanii są Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Pasowanie na czytelnika
W listopadzie i grudniu w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów z klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Pasowanie organizowane jest co roku przez bibliotekę i weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią uroczystość w tym roku przebiegała w kameralnych warunkach.
Każda z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę w wyznaczonym terminie. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanowali książki i sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika.
Na zakończenie uczniowie wypożyczyli wybraną przez siebie książkę, pozowali do wspólnego zdjęcia i otrzymali twórczą zakładkę.
Poradnik czytelniczy klasy 8 g
Nie wiesz jaką książkę wypożyczyć?
Koniecznie obejrzyj Poradnik czytelniczyprzygotowany przez uczniów klasy 8g.
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata"
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego
w 1999 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki
w życiu szkoły oraz nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Z okazji tego święta uczniowie mogą przypomnieć sobie o tym,
że książka jest naszym cudownym przyjacielem.
Zapraszamy do biblioteki w celu zapoznania się
z bogatą ofertą baśni i legend!
NASZE RYMOWANKI
O KSIĄŻCE
"Kiedy czytam rano i wieczorem,
moja buzia tryska humorem!"
"Czytać książki każdy może, więc czytaj je o każdej porze!"
Dawid z klasy 3 f
"Czytam książki w niedzielę,
a w sobotę strasznie wiele.
Lubię czytać książki w lecie,
bo najlepsze są na świecie"
Aleksander z klasy 4 d
" Serdecznie Was witam
i mówię, że dużo książek czytam"
Filip z klasy 4 d
" Książki tylko wokół mnie,
Ciągle czytać się je chce.
Mogłabym mieć ich aż milion,
Tysiąc, dwieście i centylion.
W bibliotece jest ich tyle
i fruwają jak motyle"
Aleksandra z klasy 4 d
" W środku jest kolorowa, a okładka jest różowa,
to jest książka o kolorach i czerwonych pomidorach"
"Kiedyś żyły dinozaury, ale w końcu wymarły.
Skąd dowiedzieć się dlaczego,
lepiej w książce szukać tego.
Dowiesz się czegoś nowego, wciągającego i ciekawego.
Bo na czytanie jest teraz moda,
więc weź książkę, bo czasu szkoda"
Ignacy z klasy 4 d
" Kto domek z lodu buduje?Kto tatę przed groźnym niedźwiedziem ratuje?
Mydło z mięsa pałaszuje.
Czekolada mu nie smakuje.
Przeczytaj książkę, Anaruk Cię oczaruje"
Marta razem z klasą 4 e
"Książka:
Co sobie myśli?
Może o kapitanie, kóry ma złe wieści,
Może o skarpecie, która się mści"
Kacper z klasy 3 c
"Jesteś bardzo piękną książką,bo dostałem Cię w pudełku ze wstążką.
W Tobie są bardzo mądre słowa.
Dzięki temu mądra moja głowa.
Będę Cię czytał dzień po dniu.
Zacznę w styczniu, a skończę w grudniu."
Krystian z klasy 3 c
"Książka bardzo fajna rzecz,
dużo wiedzy jest w niej też.
Książkę czytasz?
Bardzo dobrze,
bo jak czytasz wiedzę łykasz"
Tomek z klasy 3 c
"Książka jest świetna,gdy ją czytasz, to głowa jest pełna.
Wiesz o życiu, o różnych rzeczach,
bo w książkach dużo mądrych słów"
Ola z klasy 3 c
"Książka bardzo mądra rzeczi swym darem dzieli się.
Mnożenie do 100 zna, z książką zabawa trwa.
Uczy wiersza i mnożenia , i nauczy też dzielenia.
Gdyby książka nie istniała, to by mądrość wciąż kulała"
Karolina z klasy 3 c
"Każdy kto książkę z matematyki ma,to mnożenie doskonale zna"
Maks z klasy 3 c
"Kto książki czyta, nikogo o drogę nie pyta"Bartek z klasy 3 c
"Książki czytać wielka sprawa
i przygody wciąż poznawać.
Baśnie , bajki i bajeczki
to są nasze perełeczki.
W nich historie są ciekawe,
zapewniają nam zabawę.
Filip czyta wciąż Harrego
mamo, tato ciesz się z tego"
Filip z klasy 3 b
"Czytaj książki z biblioteki,Bo to nie są żadne męki.
Tam jest wiele informacji,
Często mądrych, pełnych gracji.
To jest przecież przeciekawe
Spędzać tak czas na zabawie!
Książka warta jest pieniążka,
Bo jest ona fajnym światem gdzie można...
Wypić herbatę,
Zjeść ciasteczek kilka,
Poznać wspaniałego wilka...
I nie zapomnijmy o tym,
Że gdy nie mam na to ochoty
to pamiętać muszę
Że każda książka inna jest!
A gdy wezmę inną książkę,
Na kolanach ją położę,
To spodoba mi się może?
Dla mnie, dla was,
Dla nas wszystkich,
A i także naszych bliskich
To jest bardzo przyjemna chwila
Jak wyprawa na grilla
Jak w lato palące słońce.
A więc szybko książkę bierz
I czytaj zanim zrezygnujesz!!!"
Maja z klasy 3 b
Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel jest autorem historii o dwójce przyjaciół z harcerstwa - Romku i A'Tomku i małpie - Tytusie de Zoo. Bohaterowie w każdym tomie komiksu podróżują do innych miejsc, a scenki humorystyczne z ich udziałem przemycają wiedzę z zakres geografii, historii czy przyrody. Zdrowy śmiech i dobra zabawa, to określenia, którymi najkrócej można opisać dzieło Papcia Chmiela!
Pierwsze wydanie z historią głównych bohaterów, które ukazało się 60 lat temu to "W kosmosie". Seria komiksowa ukazuje się do dziś, co czyni ją rekordzistką na polskim rynku wydawniczym.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.
Cyfrowa biblioteka zaprasza
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych audiobooków udostępnionych przez Bibliotekę Narodową. Audiobooki z lekturami szkolnymi dostępne są w bibliotece cyfrowej polona.pl. Wystarczy wejść na stronę biblioteki cyfrowej, wybrać interesujący nas audiobook i kliknąć „Pobierz” (bez konieczności logowania i zakładania konta). Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Po pobraniu można korzystać z nich bez konieczności dostępu do Internetu.
Wśród propozycji znajdują się klasyki literatury polskiej, dziecięcej, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy. W bibliotece cyfrowej można znaleźć między innymi takie tytuły jak: „Mały Książę”, „20 000 mil podmorskiej żeglugi”, „Quo vadis”, „Nasza mama czarodziejka”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Syzyfowe prace”.
Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Narodowego. Programu Rozwoju Czytelnictwa „Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów”.
Zachęcamy do pobierania i słuchania audiobooków jednocześnie przypominamy o możliwości korzystania z zasobów biblioteki szkolnej :)
Więcej informacji w pliku CYFROWA_BIBLIOTEKA.pdf
AUDIO-BAJKI MP3
DLA MAŁYCH I STARSZYCH DZIECI
audio-bajki.pl – to strona internetowa, na której znajdują się
darmowe audio-bajki mp3 dla małych i starszych dzieci,
m.in.: Bajki edukacyjne, Bajki klasyczne, Bajki z całego świata.
OTWARTE ZASOBY BIBLIOTEKI
CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA POLONA udostępnia swoje zasoby.
Link do biblioteki: www.otwartezasoby.pl
Drodzy uczniowie !
na stronie biblioteki cyfrowej: www.wolnelektury.pl
znajdziecie 5571 darmowych utworów i ponad 600 audiobooków.
Lektury można pobierać w kilku formatach - plikach PDF, MOBI, EPUB oraz MP3, więc czytać możecie na ekranie komputera, na czytnikach oraz słuchać na telefonach komórkowych.