•                                                    

  • Witamy w naszej bibliotece

   11.10.2019 08:12

   Godziny pracy i regulaminy biblioteki
    BIBLIOTEKA CZYNNA OD 8.00 DO 16.00
    

   REGULAMIN WYPOŻYCZALNI

   REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

  • List do rodziców klas I-III

   List do rodziców klas I-III

   20.05.2019 10:08

   Drodzy Rodzice!

    

   Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ten program sprawił, że biblioteka szkolna otrzymała znaczną dotację na zakup literatury dla dzieci i młodzieży, a uczniowie biorą udział w projektach i imprezach czytelniczych popularyzujących czytanie.

   Drodzy Rodzice rozbudzajcie i podtrzymujcie zainteresowania czytelnicze Waszych pociech, ponieważ rola rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dziecka jest ogromna. To właśnie rodzice są osobami, z którymi dziecko identyfikuje się szczególnie silnie i ich zachowania, a więc i stosunek do książek, są naturalnie naśladowane.

   Zachęcajcie dzieci do wypożyczania książek i sami czytajcie im w domu, rozmawiajcie o przeczytanych książkach. Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

    

   Jak czytać, żeby dziecko zaciekawić i zachęcić do bardziej pożytecznego spędzenia czasu niż oglądanie telewizji i granie w gry komputerowe?

    

   1. Czytanie pogłębia więź z dzieckiem. Postarajmy się znaleźć czas i cierpliwość, stworzyć miłą, ciepłą atmosferę i stopniowo wprowadzić rodzinne rytuały - czytanie po intensywnej zabawie albo przed snem. Dziecko wsłuchane w głos rodzica czuje się bezpieczne i szczęśliwe.

    

   2. Zanim zaczniemy czytać książkę, wprowadźmy dziecko w temat, zaciekawmy. Jeśli wybrana książka „nie idzie", to trzeba ją odłożyć bez żalu i wybrać inną.

    

   3. Czytajmy wyraźnie, nie za szybko. Pamiętajmy, że młodsze dzieci lubią, gdy modulujemy głos i udajemy postacie z książek - zwierzęta, szumiący wiatr czy złego czarownika.

    

   4. Czytanie pobudza wyobraźnię i sprawia, że dzieci przeżywają przygody razem z bohaterami książek. Możemy sprawdzić wyobraźnię naszej pociechy, prosząc o narysowanie ilustracji albo ulubionej sceny z książeczki. Po zakończeniu czytania zachęćmy dziecko, aby dokończyło historię bohaterów.

    

   5. Kiedy czytamy kolejny rozdział, zacznijmy od streszczenia i podsumowania poprzednich. W ten sposób dzieci doskonalą ujmowanie własnych myśli w słowa i zapamiętywanie szczegółów.

    

   6. Czytajmy wspólnie nawet wtedy, gdy dzieci już to same potrafią. Możemy przerwać czytanie w najciekawszym momencie i zachęcić dziecko, żeby dokończyło historię samodzielnie. A może poprośmy dziecko, żeby nam poczytało? Wyrobi to umiejętność płynnego czytania.

    

   7. Porozmawiajmy z dzieckiem o książce. Zapytajmy o bohatera, zachęćmy do oceny poznanych przygód i wyciągnięcia wniosków, na przykład z niewłaściwego zachowania książkowej postaci. W całej bogatej literaturze dla dzieci są wspaniali bohaterowie, których przygody mogą stać się inspiracją dla dokonań naszych pociech.

    

   8. Wspólne czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Książki porządkują dziecięcy świat i pomagają zrozumieć codzienne sprawy. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.

    

   9. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania. Ważne jest, aby po przeczytaniu tekstu dziecko rozumiało treść.

    

   10. Stwórzmy dziecku jego własną biblioteczkę. Niech będzie to półka przeznaczona wyłącznie na książki (na początku – bajki). Podzielmy się z dzieckiem wspomnieniami o  swoich ulubionych książkach z dzieciństwa, opowiedzmy historie związane z ich czytaniem.

    

   11. Małe dzieci z przyjemnością chodzą do biblioteki, bo są tam kimś ważnym. Czują się dorosłe, ponieważ mają własną kartę i samodzielnie dokonują wyborów, a to służy budowaniu w nich poczucia wartości. Poświęćmy trochę czasu, żeby wspólnie przeczytać wypożyczoną przez dziecko książkę

   i porozmawiać o niej, i tym samym podążyć tropem zainteresowań i pasji dziecka.

    

   12. Zapraszamy do odwiedzenia strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania - „Złota Lista Książek do czytania Dzieciom”.

    

    

   Książka jest dobra na wszystko!

  • List do rodziców klas IV-VIII

   List do rodziców klas IV-VIII

   20.05.2019 10:08

   Szanowni Rodzice!

    

   Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Ten program sprawił, że biblioteka szkolna otrzymała znaczną dotację na zakup literatury dla dzieci i młodzieży, a uczniowie biorą udział w projektach i imprezach czytelniczych popularyzujących czytanie.

   Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych czytelników zamiłowanie do książek.

   Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu  i szkoły.

    

   Książka:

     

   1. Wzbogaca słownictwo i wpływa na umiejętność swobodnego  wypowiadania się. Trudno przecenić wagę tego procesu w dzisiejszym świecie, gdzie młodzież ma bardzo ubogie słownictwo.
   2. Poszerza  wiedzę o świecie.
   3. Rozwija fantazję.
   4. Rozwija inteligencję.
   5. Wpływa na umiejętność precyzyjnego wyrażania uczuć.
   6. Relaksuje, wycisza, zmniejsza stres ,bawi i motywuje.
   7. Pobudza do myślenia.
   8. Uczy zasad moralnych oraz rozróżniania dobra od zła.
   9. Wzmocnienia poczucie własnej wartości.
   10. Uczy tolerancji.
   11. Pomaga w  trudach samotności - książka może być naszym przyjacielem w smutku.
   12. Poszerza wiedzę o dziedzictwie kulturowym.

    

   Rodzice nastolatków - pamiętajcie, że odpowiednio dobrana książka pomoże Wam poruszyć trudne, ale ważne tematy, rozpocząć z dzieckiem rozmowę i nawiązać prawdziwy kontakt, o który czasem na tym etapie dorastania tak trudno.